BİLGİSAYAR toplayacak olanların işine yarıyacak!!!

Gameci

Üye
Tepki
0
İlk olarak terimlerden başlayacağım anlatmaya. Emre kardeşimin anlatım tarzından da esinlenerek anlatacağım. Daha açıklayıcı olduğunu düşünüyorum onun anlatım tarzının. Daha çok genel bilgiler vereceğim ayrıntıya giripte kafanızı karıştırmayacağım. Amaç zaten PC toplamak.

terimler.png

gddr5.png

Ekran kartlarında sürekli karşınıza çıkar. Aslında bildiğimiz DDR3 bellekdir. DDR3 bellekler gibi gecikme süreleri yüksektir. Bu yüksek gecikme süreleri performansı kötü yönde etkiler ancak yüksek saat hızları ile bu sorunun üstesinden gelinir. GDDR3'e göre daha düşük voltajla çalışırlar sinyaller daha net iletilir. 4 kanaldan veri aktarılır.

gddr3.png

Bu bellek türüde ekran kartlarında karşımıza çıkar. DDR2 belleklerden oluşur. Çift kanaldan veri aktarılır.

cl579.png

RAM'lerin gecikme süreleridir. Yüksek frekanslı belleklerde genellikle yüksek gecikme süreleri olur. Mesela 1.3 GHz(1333 MHz) frekanslı DDR3 bir bellekte CL7 olurken, 2.0 GHz(2000 MHz) frekanslı bellekte bu değer CL9 olabilir. Frekans hızı arttığı için gecikme süreside artar fakat 1333 MHz CL7'den daha performanslıdır.

ddr3.png

DDR2'ye göre daha az voltaj çeker. DDR2'ye göre en az 2 kat bant genişliği sunar. Transfer hızları yaklaşık 1.6Gb/s kadar çıkabilir.

ddr2.png

DDR3 için yazdıklarımdan sonra bunun nasıl bir teknoloji olduğunu anlamışsınızdır zaten. Yüksek voltaj çeker. Frekans hızları düşüktür.

ddr.png

Tarihe karışmış RAM'lerdir.
icon_smile_cool.gif
Yüksek voltaj çekerler. Frekans hızları DDR2'den daha düşüktür.

am3.png

AMD işlemciler için kullanılan bir terimdir. AM3 işlemciler 938 Pin işlemcilerdir. AM3 işlemciler geriye uyumlu olarak üretilmişlerdir.

lga.png

İntel işlemciler için kullanılan bir terimdir. 1366 Pin işlemcilerdir. 1156 ve 775'e göre daha çok işlemci kullanılabilir ve daha performanslıdırlar. Geriye uyumlu değildirler ve Anakartları pahalıdır.

pci.png

PCI Express x16 saniyede 8GB veri aktarımı yapabilir. Çift yönlü veri aktarımı yapılır. Bu özellikleri sayesinde 3B uygulamalarda ve oyunlarda daha yüksek performans alınır.

anakartn.png

anakart2.png

Toplayacağımız sistemin en önemli parçasıdır. Alacağımız diğer parçaların hepsi Anakart'a bağlanacaktır.

cpug.png

cpu2s.png

Sistemin beynidir. Yapmak istediğiniz şeyler onun elinden geçerek size sonuç olarak geri döner. Tabii tek başına bir işe yaramaz.

gpue.png

graphiccard.png

En önemli bileşenlerden biridir. Monitörünüzde gördüğünüz her şeyi GPU sayesinde görürsünüz. İşlemci gibi tek başına bir hiçtir. (Şimdilik
icon_smile_cool.gif
)

ramz.png

ram2a.png

Sistemin açılması için gerekli olan bir parçadır. PC'de çalıştırdığınız ne var ise bellekte hafızaya alınır. Dikkat etmişsinizdir oyun oynarken kullanılan bellek miktarı artar. Oyunu hafızaya aldığı için bu miktar artar. HDD yerine RAM üzerinden oyunu oynamak daha hızlı ve daha performanslıdır. Bu yüzden RAM'lere ihtiyaç duyulur. Daha önce hafızaya alınan herhangi bir uygulama 2. açılışta daha hızlı açılır.

hddz.png

hdd2s.png

PC'mizin tabiri caizse deposudur. Her türlü verimizi HDD'ye kayd ederiz. Sistemin açılması HDD ile sağlanır. İşletim sistemi HDD'ye yüklenir ve oradan alınarak çalıştırılır.

psu0.png

psu2.png

PSU sistemin Akciğeridir. Bileşenlerin çalışması için gerekli olan enerjiyi sağlar.

Diğerlerini yazmaya gerek görmüyorum. Anlaşılması açısından en basit şekilde anlattım. Teknik olarak anlatınca konu hakkında hiç bir bilgisi olmayan birinin pek bir şey anlayacağını sanmıyorum.

Şimdi geçelim bunları bir araya getirip nasıl bir Bilgisayar oluşturacağımıza.

Öncelikle nasıl bir Bilgisayar istiyoruz bunu bilmeliyiz. Oyun için mi? Ofis için mi veya sadece İnternet'de gezinmek için mi?

Sonra bütçemizi belirlemeliyiz.

Bütçeyi belirledikten Anakart'dan başlayarak sistemimizi toplamaya başlıyoruz. Burada önemli olan Anakart'ın desteklediği İşlemci ve Ram soketleri. Alacağınız işlemci ile alacağınız ram bu soketler ile aynı olmalı.

Mesela Gigabyte G41MT-D3 Anakart'ımız olsun. Bu Anakart AM3(Yani AMD işlemci 938 Pin),DRR3(Ram) soket ve PCI-E x16 soket destekli. Bu Anakart'a İntel işlemci takamassınız,DDR2 bellek takamassınız veya AGP bir ekran kartı takamassınız.

Diyeceksiniz ki sadece 3'ünemi bakacağız. Evet bunlara bakmak sistemin çoğunu toplamak demektir. Geriye kalan HDD,Monitör,Kasa,Optik Sürücü bunlar büyük ihtimalle seçtiğiniz Anakart ile zaten uyumludurlar. İçlerinden bazılarının Anakart ile ilgisi bile yoktur.

Burada sizin öncelikleriniz de önemli. İntel işlemcili bir sistem istiyorsanız öncelikle işlemcinin soketine bakın. Mesela 1156 olsun. Yapmanız gereken aşağıda vereceğim sitelerden birine girip ona uygun Anakartı seçmek. Sitelerin çoğunda Anakart'ın desteklediği Soket sonunda yazar. Resimdeki gibi;

soket.jpg

Aynı işi AMD işlemci için yapacaksınız. Bakmanız gereken işlemcinin soketi(AM3,AM2+,AM2) ve buna uygun bir Anakart bulmak.

İşlemciyi ayarladık ama RAM olayı var.

Yukarıda verdiğim Anakart DDR3 bellek destekli. Sizin yapmanız gereken DDR3 bellek bulmak. Bu kadar basit.

Yine yukarıda verdiğim Anakart PCI-E X16 destekli. Bu Ekran kartımızı yerleştireceğimiz slot. Günümüzde PCI-E X16 piyasaya hakim durumda. Bu yüzden çoğu Anakart destekler. Günümüzdeki Ekran kartlarının çoğuda PCI-E X16 slotunda çalışması için yapılmış durumda.

Bu 3 bileşeni hallettikten sonra geriye hiç bir şey kalmıyor aslında. HDD istediğiniz türde seçin çalışacaktır.

Birde kolay yoldan toplamak var. Bazı İnternet sitelerinin geliştirdiği bir yöntem.

PC Toplama Sihirbazı Olan Siteler

(En çok kullandığım sitedir. En kullanışlısıdır. Öneririm)

Birde donanimhaber.com var. Hazır olarak toplamış sistemler mevcut burada.

Anasayfa'nın en altında. Bütçenizi seçin otomatik olarak geliyor. Burada eksik olan Optik sürücü ve Monitör. Onlarda size kalıyor.

Dediğim gibi burada anlatmaya çalıştığım nasıl PC toplayacağımız. Bu yüzden tüm bileşenleri açıklamadım. Zaten açıklanmış olarak sabit konular mevcut oralardan daha fazla bilgi alabilirsiniz.
-------------------------------
GTATÜRK.COM dan
ALINTIDIR.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar